Bel Egzersizleri

post-img

İnsan vücudunun en önemli mekanik bölgelerinden birisi beldir. Bel omurganın sırt, boyun, gövde ve tüm vücudu doğrudan taşıyan ve gövde yükünü bacaklara aktaran bacakların kırılmasını engelleyen ve yükü dengeli dağıtan bir yaıpı oluşturarak, hem dik durmamızı sağlar hem de sinir sistemimizin beyinden kuyruk sokumuna kadar kanal içinde koruyan bir yapıdır. Bel ve sırt bölgesini ayrı tutmak gerekmez ama bele ait birçok hastalık sırt bölgesini de kapsadığından birlikte almaya gerek duyduk. Bu bağlamda bel ve sırtı ilgilendiren hastalıkları şöyle sıralayabiliriz. Bel yapısı ile ilgili olarak anatomi bölümünden bilgi almanız mümkündür. Bel ve Sırt Travmaları, Bel ve Sırt Omurgasının Enfeksiyon Hastalıkları, Bel ve Sırt Bölgesinin Tümöral Hastalıkları, Bel ve Sırt Bölgesinin Vasküler Hastalıkları, Bel ve Sırt Bölgesinin Doğumsal ve Yapısal Bozuklukları, Sırt ve Bel Bölgesinin Dejeneratif Hastalıkları, Bel ve Sırt Bölgesinin Fıtıkları.

Bel Ağrıları

Omurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten oluşur. Burası vücut ağırlığını en fazla taşıyan yerdir. Herhangi bir zorlanmayla ortasında çekirdek ve bunu koruyan kapsülden oluşan disk yırtılır. Çekirdek doku arkaya, kanala doğru fıtıklaşırsa sinirlere baskı yapar ve bel fıtığı oluşur.

Bel ağrıları son derece yaygın sağlık sorunlarından biridir. Baş ağrılarından sonra en fazla görülen ağrılar arasında yer alan bel ağrıları insanların yüzde 85’inde yaşamlarının bir döneminde ortaya çıkar. Bel ağrıları bel fıtığının yanısıra, karın iç organlarındaki rahatsızlıklar, jinekolojik sorunlar, bazı enfeksiyon hastalıkları, romatizmal hastalıklar gibi nedenlerin yanında omurganın bel bölgesindeki bazı sorunlardan da ortaya çıkabilir.

En önemli bel ağrısı nedeni olan bel fıtığını tanımlamak için öncelikle omurganın yapısının ve görevlerinin bilinmesi gerekmektedir. Baştan kalçaya kadar uzanan omurganın, omur denen kemikler ve bunları birbirine bağlayan disklerden oluşmaktadır.

Diskler esnek bir yapıya sahip kıkırdak dokudan oluşur. Omurga insan vücudunu ayakta tutarak vücudun yükünü taşır. Gövdenin her yöne hareketini sağlar. İçindeki kanal yapısıyla omuriliği korur. Omurganın bel kısmı beş adet omur ve diskten oluşur. Vücut ağırlığını en çok taşıyan burasıdır. Dolayısıyla buradaki diskler daha kolay yıpranır. Disk ortada çekirdek ve bunu koruyan kapsülden oluşur. Herhangi bir zorlanmayla koruyucu kısım yırtılıp çekirdek arkaya kanala doğru fıtıklaşırsa buradan bacaklara giden sinirlere basarak bu sinirlerin çalışmasını engeller ve sonuçta belde ve bacakta ağrı, uyuşukluk, kuvvetsizlik oluşabilir; işte buna bel fıtığı denir.

İncele PDF

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN