• Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

Beyin Anatomisi

Kafa Tası / Kemikler

Kranium, Frontal Kemik, Parietal Kemik, Oksipital Kemik, Temporal Kemik, Sfenoid Kemik gibi kemikler kafa tasını oluşturur.

Daha Fazla
Beyin Zarları

Beyin Zarları dışarıdan içeriye doğru Dura Mater, Araknoid Mater, Pia Mater'dir. Bunlar beyinin kafa tasına tutunmasını sağlayarak zarar görmesini engellerler.
Daha Fazla
Beyin Dokusu / Loblar

Beyini oluşturan doku deste doku ve sinir hücreleri'nin birlikte iç içe yaptığı yumuşak bir yapıdır. Yapının özelliği yağ ağırlıklı olmasıdır. Bu da sinir hücre membranlarındaki lipoprotein miktarının fazla olmasındandır.

Daha Fazla
Ventrikül Anatomisi

VentriküL beyin içi boşluklar birbirine bağlı 4 havuzdan oluşur. 1. Ventrikül, 2. Ventrikül, 3. Ventrikül, 4. Ventrikül, isimlerini alır. Bu havuzlar arasında ince kanallar vardır. Bu boşlukların içini BOS (Beyin Omurilik Sıvısı) doldurur.


Daha Fazla
Beyin Damarları Anatomisi

Beyin vücut kanının daima %20 sini alır. Yani en fazla kana ihtiyacı olan organdır. Bu nedenle de vücudun diğer sistemlerine oranla daha karmaşık bir damar sistemine sahiptir. Beyine kan 4 ana koldan gelir.


Daha Fazla
Beyin Sapı Anatomisi

Beyin sapı orta beyinin devamı şeklinde aşağı doğru uzanan beyin bölümüdür. Bu bölüm arkada serebellum ile bağlantılıdır. Önünde ise klivus dediğimiz sfenoid kemik kısmı bulunur.Daha Fazla
Serebellum / Beyincik

Beyincik latince ismiyle Cerebellum beyinden daha küçük olan bir bölümdür. Kafatasının arka çukur bölümünde yer alır. Önünde beyin sapı, üstte tentorium, altta foramen magnum ve oksipital kemik yer alır.


Daha Fazla
Orta Beyin Anatomisi

Orta beyin denen kısım en iyi şekilde beyine yapılan axial, koronal ve saggital kesitlerde görülür. Bu bölge ana yapı olarak Talamus ve Bazal Çekirdeklerden ve Mezensefalondan oluşur.


Daha Fazla