HİDRODİSKEKTOMİ İLE BEL FITIĞI

post-img

Hidrodiskektomi (Hydrosurgery) ile Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığı bilindiği üzere karşımıza çıkan önemli sorunlardan birisidir. Çok ağrılı olabilen bu durum günlük yaşam kalitemizi etkilemekte, iş performansımızı düşürmektedir. İş gücü kayıplarımız yanında olayın uzaması bizi ya büyük bir cerrahi müdahaleye sevk etmektedir yada konforsuz bir yaşam ile ruh sağlığımızı bozmaktadır.

Şimdi yüksek teknoloji sayesinde bu hastalığı hem ilerlemeden tamamen ortadan kaldırmak mümkün hem de tam ameliyata girecek iken minimal invaziv bir yöntem olan Hidrodiskektomi ile başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür. Su ile bel fıtığı tedavisi mümkündür. Yüksek teknoloji sayesinde su ile omurlar arasındaki disk dediğimiz materyel parçalanarak aynı kanaldan aspire edilerek tedavi edilebiliyor. Videomuzu izledikten sonra daha iyi anlayabileceğiniz yöntem belki de size en uygun tedavi seçeneğini sunacaktır.

Bel Fıtığı Tipleri Nelerdir?

Disk Dejenerasyonu ve Black Disc

Beldeki intervertebral disklerin sayısı T12-L1, L1-2, L2-3, L3-4, L4-5 ve L5-S1 arası olmak üzere 6 adettir. Bu disklerin her birindeki diskin tek başına veya birden fazlası aynı anda su içeriklerini yitirebilir, disk materyeli yumuşayabilir, disk MR görüntülemede siyahlaşmış hal alabilir. Biz buna Disk Dejenerasyonu veya Black Disc diyoruz. Bu tür diskler sürekli olarak iş yaptığınızda bel ağrılarına neden olurlar. Kronik bel ağrısının nedeni bunlardır. Normal şartlarda bu diskler açık cerrahi yöntemler ile de ameliyat edilmezler. Hidrodiskektomi bu tür Lomber Disk Hastalığının tedavisinde çok başarılı sonuçlar vermektedir.


Anüler Yırtık

Lomber bölgedeki 6 adet diskten genelde bir veya ikisi birden ağır kaldırma, travma gibi veya ters bel hareketi gibi nedenlerle yırtılmaktadır. Disk kapsülü içinde meydana gelen yırtılma çok şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Hastanın tüm hareketlerini kısıtlamaktadır. Bu tür sorunda hastanın tedavisi uzun zaman almaktadır. Normal şartlarda bu diskler de açık cerrahi yöntemleri ile ameliyat edilmezler. Hidrodiskektomi bu tür Lomber Disk Hastalığının tedavisinde çok başarılı sonuçlar vermektedir.


Disk Bulging

Yukarıda tarif edilen disk dejenerasyonu, disk bulgingi veya anüler yırtık hallerinde diskin kapsülünün arka kısmından kabarması haline "Bulging" denmektedir. Bulging kronik bel ağrılarından sorumlu bir tablodur. Genellikle bir nörolojik sıkıntıya yol açmaz ama hastanın sürekli bel ağrısı yakınması vardır. Hidrodiskektomi bu tür Lomber Disk Hastalığının tedavisinde çok başarılı sonuçlar vermektedir.


Disk Protrüzyonu

Disk protrüzyonu disk bulginginden daha fazla miktarda disk materyelinin disk dışına çıkması, omurilik kanalını daraltması, sağ veya solda disk sinir köklerini basıya uğratması hallerine denir. Disk protrüzyonu konvansiyonel yöntemlerden mikrocerrahi veya açık cerrahi ile tedavi edilir. Halbuki Hidrodiskektomi teknolojisi sayesinde artık mikrocerrahi veya açık cerrahi girişimlere ihtiyaç kalmadan tedavi edilebilmektedir. Bu tür protrüzyon gösteren disk hastaları başarılı bir şekilde Hidrodiskektomi ile tedavi edilebilmekte, ertesi günü hasta işine dönebilmektedir.


Disk Ekstruzyonu

Yukarıda tarif edilen disk hasarlarından tamamen farklı olan bu sorun disk materyelinin tamamen kapsül dışına çıkması halinde görülmesini ifade eden bir durumdur. Disk ekstruzyonu geliştiğinde artık tedavi mikrocerrahi ile tedavi şekline dönüşür. Genellikle mikrocerrahi yöntemi ile tedavi edilebilen disk ekstrüzyonuna bizim hekimlerimiz minimal invaziv yöntemlerden transforaminal endoskopik diskektomi yolunu da hastalarımıza tavsiye etmektedirler. Bu konuda ihtiyaç hasıl olduğunda doktorumuzdan bilgi alabilirsiniz.Sık Sorulan Sorular

Hidrodiskektomi ile Bel Fıtığı Tedavisine Nasıl Ulaşacaksınız?

Web sitemiz http://www.hidrodiskektomi.com adresimizden ve info@hidrodiskektomi.com mail adresinden yazışarak konuyu bize iletebilir ve doktorunuzla sizi irtibata geçirebilmekteyiz. Doktorunuz hastaya ait MRI CD görüntülerini online olarak bağlanarak ücretsiz olarak konsulte etmektedir. Bu konuda bizimle mail yolu ile irtibata geçebileceğiniz gibi, Sosyal medya hesaplarımızdan ve Whatsapp üzerinden hem de doğrudan arayarak irtibata geçebilirsiniz. Sizin için gerekli bilgiler asistanınız tarafından telefonla verildikten sonra doktorunuz ile Team Viewer ile online bağlantı oluşturup ücretsiz konsultasyon yapılması sağlanmış olacaktır. Hidrodiskektomi için uygun bir hasta olup olmadığınıza karar verildikten sonra asistanınız size uygun randevuyu oluşturarak bir sonraki aşamalara geçmenizi sağlayacaktır.

Nasıl Randevu Alabilirim?

Randevunuzu e-mail, direkt telefon, Whatsapp yolu ile alabileceksiniz. Ancak görüşmelerin resmiyet kazanabilmesi için mail yolu ile yazışmanız sizin yararınızadır.

Hava Alanında Kim Karşılayacak?

Müşterilerimizi İstanbul Sabiha Gökçen veya İstanbul Atatürk Hava limanlarından karşılayan özel şoförlü VIP araçlarımız vardır. Uçağınız indikten sonra hava alanı çıkış kapısında asistanınız sizi karşılayacak olup, konaklama noktanıza sizi ulaştıracaktır.

Nerede Konaklayacağım?

Konaklama yeriniz size önerilecek anlaşmalı Hotel/Otel olup, konaklama şartları sözleşmenizde belirtildiği şekilde olacaktır. Talepleriniz doğrultusunda konaklama ortamı değiştirilebilir. Ayrıca özellikle konaklamayı tercih edeceğiniz bir Hotel/Otel tercih edilebilir. Yazışmalarda bu durumu belirtiniz.

Tedavim Hangi Hastanede Yapılacak?

Asistanınız size ameliyat olacağınız hastanenin bilgilerini görüşme sırasında bildirecek olup detaylar hakkında daha fazla aydınlatılacaksınız. Hastalarımıza tedavi uyguladığımız hastane A+ standartlarında bir hastanedir. Tüm teknolojik donanıma sahiptir.

Doktorum Kim Olacak?

Hidrodiskektomi ameliyatları Türkiye'de bu alanda yıllarca çalışmış ve halen çalışmakta olan Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Asistanınız size görüşme sırasında ilgili doktorların web sayfaları ve tıbbi çalışmalarına ait bilgilerin bulunduğu web sayfalarında gerekli incelemeleri buradan yapabileceksiniz.

Hastanede Ne Kadar Kalacağım?

Operasyondan 4 saat önce hastaneye yatışınız yapılır ve gerekli laboratuvar incelemeleri değerlendirilir. İhtiyaca göre ilgili branşlarda konsültasyonlarınız yapılır. Hidrodiskektomi operasyon işlemi yapıldıktan 2 saat sonra hastaneden yürüyerek çıkabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlanma söz konusu değildir. Konaklama yerinize VIP aracımız sizi ulaştıracaktır.

Taburcu Sonrası Neler Yapabilirim?

Hastaneden konaklama yerinize transfer edildikten sonra o günü otelinizde geçireceksiniz. Ertesi günden itibaren İstanbul' da turistik geziler yapabilirsiniz. Bu gezilerinizde dilerseniz rehber eşliğinde yapabilirsiniz.

Tekrar Kontrol Ne Zaman Yapılacak?

Operasyonun 4. günü doktorunuz sizi tekrar görecek, muayene ve son kontrolleriniz yapılmış olacaktır. Ülkenize dönme konusunda gerekli bilgileri verecek bundan sonraki yaşamınızda dikkat edilmesi gereken işlemler hakkında bilgi verecektir.

Referanslar

 • Tamer A. 45 E

Ben 3 yıldan beri sabahları bel tutulmaları ve bel ağrıları ile kalkıyordum. Bu ağrılarım yüzünden sürekli ağrı kesici almak zorundaydım. İşime giderken sabahları araç kullanmak daima eziyet olmaktaydı. Hidrodiskektomiyi internette tesadüfen öğrendim. Bu operasyonun bana uygun olup olmadığını doktoruma önce sordum. Uygun olabileceğini ifade edince hemen başvurdum. 1 saatte istediğim sonucu aldım. Şimdi hem işe giderken çok rahatım hem uzun yol araç sürerken rahatım. Çok memnun kaldım. Eşim de ben de şimdi daha huzurluyuz. Bel sıkıntısı olan herkese tavsiye ederim.

 • Semra C. 33 K

Ev hanımıyım. 5 yıldır bel ağrısı, bel fıtığı sıkıntısı çekiyorum. Bana kimse bel fıtığı lafı etmesin diye kızgınlığım had safhada idi. Çünkü çektiğim sıkıntıyı ben biliyorum. Evimin ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve basit işlerimi rahatlıkla yapabilmeyi o kadar istememe rağmen bir türlü rahat çalışamıyordum. Hidrodiskektomi ameliyatını yaptırma konusunda tereddütlerim vardı. Korkuyordum. Ama ne kadar yerinde bir karar verdiğimi şimdi daha iyi anlıyorum. Çok rahatladım. Evimde artık daha mutluyum. Çocuklarıma daha sağlık bir şekilde bakabiliyorum. Tavsiye ederim.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN