post-img

Kriyocerrahi yeni bir alan değildir. Doku yok edilmesinde sıfıraltı soğukluk kullanımı 19. yüzyılın başlarına dayanır. Genellikle cerrahlar açık ameliyatı tercih etseler de kriyocerrahi de giderek yaygınlaşmaya başlamıştır.

İnvasif özelliği oldukça az olan bu yöntem istenmeyen dokulara deri içi yolu ile kriyo millerinin yerleştirilmesi ile gerçekleştirilir. Bu millerin içerisinde sıvı nitrojen olan soğutucu bulunur. İstenmeyen dokuyu kaplayan bu soğutucu o bölgedeki hücreleri öldürür.

Cerrahi uzmanı prosedür sırasında MRI yardımı ile milin doku içerisindeki ilerleyişini izler. Sıcaklı düştükçe hücrelerin içerisinde kristaller oluşmaya başlayabilir. Doku donmuş şekilde bir süre bırakılır ve ardından hücreler öldükten sonra çözülür. Büyük tümörler için bu işlem 2 veya 3 seans olmak üzere uygulanır. Tümör karın boşluğunda bırakılabilir veya geleneksel yöntemlerle işlem sonrası alınabilir.

post-img

Bu prosedürün en önemli avantajlarından birisi ağrı ve kanamaların oldukça az olduğu invasif olmayan bir işlem olmasıdır. Normal ameliyata giremeyecek kişiler ve yaşlılar için oldukça elverişli bir teknik olan kriyocerrahi sırasında tümörlü doku etrafındaki sağlıklı hücre ve dokulara diğer yöntemlere oranla daha az zarar gelir. Günümüzde kriyocerrahi birçok kanser türünün tedavisinde kullanılmaktadır.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN