Nörolojik Rehabilitasyon

post-img

Nörolojik Rehabilitasyon Sinir Sisteminin (Beyin, Omurilik, Sinirler) hastalıklardan sonra sekel dediğimiz bazı fonksiyon kayıpları meydana gelmektedir. Bu kayıplar körlük, işitme kaybı, konuşma kaybı, koku kaybı, tat kaybı, duyusal kayıplar, yutma güçlükleri, kol ve bacak uzuvlarında güç kayıpları, denge bozukluğu, akıl faaliyetlerinde çökme, uzayan yatalaklık durumu, bitkisel hayat, refleks kayıpları, idrar, gaita kaçırmalar gibi olabilmektedir. Bu fonksiyonların tamamı felç tabloları sınıfında sayılır. Kaynak tamamen beyin ve sinir sisteminin işleyişinin bozulması sonucu işlevlerini yitirmesi ile fonksiyon kayıpları meydana gelir. Bu belirtilerin bir çoğu birlikte olabilir, bazen daha az sayıda belirti bir arada olabilir.

Bu fonksiyon kayıplarının tekrar geri kazandırılması için hastalara uygulanan programlara Rehabilitasyon Programları denir. Diğer tabir ile Nörolojik Rehabilitasyon Programları denir. Halk arasında Fizik Tedavi olarak bilinen uygulamaların anlamı Nörolojik Rehabilitasyon değildir. Fizik Tedavi işlemleri ağrı, eklem kireçlenmeleri, kas ağrıları, bel ve boyun ağrılarını gidermek üzere uygulanan tamamen farklı programlardır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamaları içinde Nörolojik Rehabilitasyon olarak uygulanabilen yöntemler mevcut ancak bu programların çok az sayıda olması yanında, çoğu Fizik Tedavi diye adlandırılarak Nörolojik Rehabilitasyon içine de sokulmaya çalışılmaktadır. Nörolojik Rehabilitasyon olarak kullanılan programlar hasta birey veya beyinin öğrenmesine dayalı yöntemlerdir. Örneğin: Konuşma kusuru olan bir bireye konuşmayı yeniden öğretebilmek için uygulanan konuşma programları Nörolojik Rehabilitasyon olarak kabul edilir. Yutma güçlüğü olan bir bireyin yutmasını sağlamak için yutma egzersizleri yaptırılması Nörolojik Rehabilitasyondur. Bir bacağı felçli olan bireye yürüme paternini yeniden öğretme Nörolojik Rehabilitasyondur ama bacağa pasif egzersiz veya masaj yapmak Nörolojik Rehabilitasyon değildir. Çünkü bu uygulamalar bireye nasıl yürüyeceğini öğretmez. Bunlar Fizik Tedavi uygulamalarıdır, sadece spastikliği azaltma, kontraktürleri önleme veya eklem donmasını önlemeye dönük Fiziki Egzersizlerdir. Bu egzersizler Nörolojik Rehabilitasyona yardımcı uygulamalardır. Pasif egzersizlerin Nörolojik Rehabilitasyona destekleyici etkileri mevcuttur, ancak kasın nasıl kasılmaya sevk edileceği, kası kişinin nasıl kontrol edeceğini öğretmez. Çalışan kişi veya hasta olaya kendi eforunu katıyor ise, pasif egzersizin yönünde kendisi de çaba gösteriyor ise, çalışmaları terapist olmadan da kendi başına yürütme çabasında ise Nörolojik Rehabilitasyon yapıyor veya alıyor anlamına gelir.

Şirketimiz 7 yıldır Sinir Sistemi Hasarlarının ne şekilde oluştuğuna bakmadan, elde kalan Sinir Sistemi Rezervlerini nasıl kullanılabileceği, geri kalan beyin bölgelerinin nasıl geliştirilebileceği konusunda Nöroplastisiteden faydalanarak bireylerin Nörolojik Rehabilitasyonlarını kolaylaştırma ve bunu sürekli veya kalıcı olarak tedavide başarılı olmak üzerine çalışmalar yapmaktadır.NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN