post-img

Siyatik sinir, kalça içinde piriformis kasının içinden geçerek bacağa gider. Genellikle ters, dengesiz ve ani bir harakete bağlı olarak siyatik sinir, piriformis kasının içinde sıkışır ve tam o bölgede kalçada tek taraflı lokal bir ağrıya sebep olur. Ağrı bazen bacağa doğru da yayılır ve bu yüzden bel fıtığı ile karışabilir. Bu hastalığa piriformis sendromu denmektedir.

Hastalık kronikleşme eğilimindedir. İstirahat, ilaç ve uygun bir egzersiz programı bazı hastalarda işe yarar. Siyatik tedavisinde uygulanan girişimsel ağrı tedavilerin geneli Piriformis Enjeksiyonudur.

PİRİFORMİS ENJEKSİYONU

Siyatik tedavisinde bilimsel, güvenilir ve en etkili yöntem olan piriformis enjeksiyonu görüntüleme rehberliği altında, piriformis kasına bir ilaç kombinasyonu (steroid, lokalanestezik, hipertonikNaCl) verilmesi işlemidir.

Amaç o bölgedeki ödemi ve enflamasyonu azaltmak ve priformis kasının gevşemesini sağlamak yoluyla siyatik sinir üzerineki baskıyı kaldırmaktır. İşlem öncesinde ciddi bir hazırlığa gerek yoktur. Lokal anestezi altında yapılır ve işlem süresi 5-10 dakikadır. Yan etki hemen hiç görülmez.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN