post-img

Sakroiliak eklem sakrum ile ileum denilen kemikler arasindaki eklem olup pelvik bölgeyi sakruma yani bel bölgesine birleştirir. Fluoroscopy altında önce eklem monitörde gözlenir, cilt antiseptik solusyon ile temizlendikten sonra uyusturulur ve küçük bir iğne fluoroscopy altında eklem içine yerleştirilir, Az dozda bir kontrast madde enjekte edilerek iğnenin eklem içinde oldugu kanıtlanır ve daha sonra local anestetik eklem içine enjekte edilir, bazi durumlarda local anestetik ile birlikte kortizon da enjekte edilir.

Sakroiliyak eklem nedir, nerede bulunur, görevi nedir?

Sakroiliyak eklem omurga ve leğen kemiğinin arasında bulunan eklemdir.Bu iki kemiğin biribirine bağlanmasını sağlar. Aynı zamanda bölgedeki birçok kasın yapışma yeridir.

Sakroiliak Eklem Anatomisi

Sakroiliyak eklem enjeksiyonu nedir, amacı nedir, nasıl etki eder?

Sakroiliyak eklem enjeksiyonu, sakroiliyak eklemin içine lokal anestezik ve steroid karışımı enjekte edilmesidir. Çeşitli romatizmal hastalıklar, eklemin iltihabına neden olan akut ya da kronik travma, çeşitli viral hastalıklardan sonra sakroiliyak eklemde sıvı birikimine bağlı olarak çevredeki sinirlere bası yoluyla ağrı ortaya çıkabilir.Enjeksiyonun amacı , hem eklem içindeki sıvı artışını yani ödemi azaltıp sinirlere baskıyı azaltmak hem de doğrudan sinirleri bloke etmektir.

İşlem için nasıl bir hazırlık gereklidir?

İşlemden 4 saat önce sıvı ve gıda alımı kesilmelidir. Ancak başka hastalıklar nedeniyle kullanmakta olduğunuz ilaçlardan doktorunuzun izin verdiklerini az miktar suyla almalısınız. Mevcut herhangibir ilaç alerjisi hakkında ilk vizitiniz sırasında doktorunuza bilgi veriniz.  Kolye, küpe, saat, yüzük, bilezik gibi takılarınızı çıkarmış olarak geliniz. Hem işlem sırasında uygulanan sedasyonun zihinsel fonksiyonlar üzerindeki etkisi hem de işlem bölgesine uygulanan lokal anesteziğin bacaklarda güçsüzlük etkisi nedeniyle araç kullanmanıza izin verilmez. Bu nedenle işlemden sonra size refakat edecek bir yakınınızla birlikte gelmelisiniz. 

İşlemin faydaları nelerdir?

İşlem sonrası genellikle 15-20 dakika içinde ağrı azalmaya başlar.

Nasıl uygulanır?

İşlemden önce sizden yasal zorunluluk gereği  bir aydınlatılmış onam formu imzalamanız istenir. Hastaya damar yolu açıldıktan sonra ameliyathane koşullarına alınır ve nabız, tansiyon, kan oksijen düzeyi ve solunum ölçümleri alınır. Bu değerler işlem boyunca sürekli olarak takip edilir. Hasta yüzüstü yatar ve gerekliyse  karnının altına bir yastık konulabilir. Daha sonra damar yolundan sakinleştirici ilaçlar uygulanır. Antiseptik solüsyonlarla bölge temizlenip örtülür. Daha sonra iğnenin giriş yeri tespit edilir ve görüntüleme cihazı aracılığıyla doğrulanır. Giriş yeri lokal anestezikle uyuşturulduktan sonra boyalı madde verilerek görüntüleme cihazı altında tekrar doğrulanır ve  lokal anestezikle steroid karışımı injekte edilerek blok  gerçekleştirilir. Sonrasında hasta odasına alınır ve yaklaşık 2 saat gözlem altında tutulur. Gözlem süresi bitiminde yanında bir refakatla eve gönderilir.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN