post-img

Servikal Faset Eklemler Nelerdir?

Faset eklemleri omurganın her iki tarafında bulunmaktadır. Her bir küçük çıkıntı boyutunda olduğunu. Servikal faset eklemler onlar bağlantı noktalarına vertebra ve bulundukları omurga tarafı için adlandırılır. Örneğin; Sağ C3-4 faset eklem, sağ tarafta 3. ve 4. omurları ifade eder. Faset eklemler omurları sadece bağlamayan, hareket sırasında omurgayı yönlendirirler.

Servikal Faset Eklem Ağrısı Nedir?

Servikal faset eklem ağrısı, yaralanma veya tahrişlere bağlı, eklem disfonksiyonu sonucu karşılaşılan bir durumdur. Tahriş olmuş servikal faset eklem ağrısına, basit kas gerginliğine ve daha şiddetli ağrıya da dönüşebilir. Hangi faset eklemine bağlı olarak ağrı, baş aşağı bir pozisyonda omuzlarda bıçaklanma gibi ortaya çıkabilir.

Servikal faset ağrı varsa nasıl anlarım?

Eğer uzun süren (bir kaç ay) baş ağrılarınız varsa bu servikal faset ağrısı olabilir.

Servikal Faset Enjeksiyonu Nedir?

Bu işlem sırasında, bir anestetik ve steroid servikal faset eklemlerin içine enjekte edilir. Enjeksiyon teşhis ve / veya tedavi etmek için kullanılabilir. Enjeksiyon geçici olarak ağrıyı azaltır ve boynunuzu daha iyi hareket ettirmenize yardımcı olur, bu durum ile karşılaşıldığında doktorunuz ağrının faset eklem ağrısı olduğunu tespit edebilecek. Bir steroid faset eklem içinde iltihabı tedavi etmek için kullanılır.

Enjeksiyondan sonra ne olur?

İşlemden sonra yaklaşık 30 dakika boyunca hasta takip edilir. Eğer ağrı tablosu olumlu ise kliniği terk etmeden önce, taburcu talimatları verilir. Bu doktorunuzun bir sonraki tedavi adımını belirlemesi için yardımcı olacaktır. Bu işlemden sonra kendinizi daha iyi hissedersiniz. Anestezik etkisi birkaç saat sürebilir. Bu normaldir. Bu iğnenin tahriş etkisinden ya da steroidin kendisinden olabilir. Steroidlerin normalde etkisi iki ya da üç gün sürer, ama bir hafta sürebilir. İşlemden sonra ki gün işe gitmek mümkün olabilmektedir.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN