post-img

Vasküler sistemin işlevi, vücudun her hücresini beslemektir. Buna vertebral kolon, omurilik, sinirsel unsurlar, kaslar ve diğer ilgili yapılar dahildir.

Kan ve Önemi

Kan, plazma (sıvı), kırmızı kan hücreleri (eritrositler), beyaz kan hücreleri ve trombositleri içerir.

Plazma - Hücre Yemi

Kanın sıvı kısmı olan plazma, kanın% 90'ını oluşturur ve su, tuzlar, hormonlar ve proteinler içerir. Vücudun her hücresine proteinler, yağlar, mineraller ve lipitler gönderir. Hücreler, besin takviyesi olmadan zarar veremez veya onaramaz.

Oksijen - Kırmızı Kan Hücreleri

Hücrenin kanından elde ettiği başlıca faydalardan biri oksijendir. Hücreler enerji için glikoz yakmak için oksijene ihtiyaç duyar. Bu oksijen alyuvarlardan geliyor. Oksijenlenmiş kan kalpten arter yoluyla pompalanır ve oksijensiz hale getirilmiş kan damar yoluyla kalbe geri döner. Pulmoner Arter bir istisnadır. Oksijenleştirilmiş kan kalpten yeniden oksijenlenmiş akciğerlere taşınır. Pulmoner Damar oksijenlenmiş kan akciğerlerden kalbe geri taşınır. Oksijenlenmiş kan vücutta dolaşır.

Bağışıklık - Beyaz Kan Hücreleri

Beyaz hücreler, bağışıklık sisteminin ana bileşenleri olup enfeksiyon ve bakteriyel toksinlerle savaşmaktadır. Birçok beyaz kan hücresi türü vardır; nötrofiller, eozinofiller, lenfositler, bazofiller ve monositler - her biri farklı bir rol oynuyor. Ayrıca, antikorlar dolaşım sistemi vasıtasıyla taşınır.

Pıhtılaşma - Trombositler

Trombositler, bir pıhtı oluşturarak kanamayı yaralanmaya karşı korur veya bir dizi kimyasal tepki ile tıkar. Spinal sütuna, aşağıdaki tablolarda özetlendiği gibi, vücudun arter damarları sistemi ayrıntılı olarak verilir.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN