post-img

Tanım

Merkezi Sinir Sistemi veya Santral Sinir Sistemi, beyin, omurilik, ve ilgili membranları ihtiva eder. Bazı durumlarda bakteriler SSS alanlarına girebilir. Bu durum ortaya çıkarsa, abseler veya ampiyemler kurulabilir.

Açıklama

Genel olarak, SSS enfeksiyona karşı savunulmaktadır. Omurga ve beyin sert, koruyucu zarlarda korunur. Dıştaki zar, dura mater ve sonraki katman, araknoid, tamamen beyin ve omuriliği örten. Ancak, bu savunma mutlak değildir. Nadir durumlarda, bakteri SSS içindeki alanlara erişebilmektedir.

SSS bakteriyel enfeksiyonu abse ve ampiyemin (irin birikimleri) neden olabilir. Apse sınırları sabit, ama ampiyemler tanımlanabilir şekli ve boyutları belirsizdir. SSS enfeksiyonları meydana gelen konuma göre sınıflandırılır. Örneğin, bir spinal epidural abse dura mater üzerinde yer almaktadır ve bir kafatası subdural ampiyem dura mater ve araknoid arasında oluşur.

Bir enfeksiyon irin ve diğer bakteriler biriktikçe beyin veya omurilik üzerine basınç uygulanır. Bu basınç muhtemelen sinir sistemi dokularına kalıcı zarar verebilir. Tedavi edilemezse SSS enfeksiyonları ölümcül olabilmektedir.

Nedenleri ve Belirtileri

Tipik olarak, bakteriyel işgali yakındaki bir enfeksiyonun yayılması sonucu; Örneğin, kronik sinüs veya orta kulak enfeksiyonu, ilk duvarın ötesine geçebilir. Bakteriler de kanamaya neden olduğu enfeksiyona uzak sitelerden merkezi sinir sistemine taşınabilir. Nadir durumlarda, kafa travması veya cerrahi işlemler SSS doğrudan bakteri tanıtmak olabilir. Bununla birlikte, enfeksiyon kaynağı her zaman tespit edilemez.

Bir SSS enfeksiyonu spesifik belirtiler onun yerini menteşe, fakat şiddetli baş ağrısı veya sırt ağrısı, halsizlik, duyu kaybı ve ateş içerebilir. Birey, boyun tutulması, mide bulantısı veya kusma ve yorgunluk ya da şaşkınlık bildirebilir. Nöbetler, felç, koma ya da bir potansiyeli vardır.

Tanı

Böyle yoğun sırt ağrısı ya da ateş, şiddetli baş ağrısı ve ense sertliği gibi fiziksel belirtiler, bir SSS enfeksiyonu şüphesi yükseltmektedir. Kan testleri ile bir enfeksiyon varlığını gösterebilir, ancak yerini saptamak zordur. MRI görüntülemeler, en duyarlı olan tarama ile CT taramaları veya beyin ve omurga MR taramaları, kesin tanı sağlayabilir. Lomber ponksiyon ve epidural apse teşhis yardımcı olabilir beyin omurilik sıvısı analizi teşhis konulmasında yardımcı olabilir. Ancak prosedürler subdural ampiyem olgularında tehlikeli olabilir.

Tedavi

İki yönlü yaklaşım SSS enfeksiyonları, potansiyel bir enfeksiyon bakteri dizisine karşı antibiyotik tedavisi başlatılır. İkinci aşama enfekte bölgeyi boşaltmak için ameliyat gerektirir. Bazı SSS enfeksiyonları sadece antibiyotiklerle çözülmüş olsa da, daha agresif yaklaşım genellikle tercih edilir. Cerrahi acil beyin ya da omurilik üzerindeki baskı kabartma yanı sıra bakteri tanımlama için bulaşıcı malzeme toplamak için bir fırsat verir. Bakteri türleri tespit edildikten sonra, ilaç tedavisi daha özel bir antibiyotik için değiştirilebilir. Ancak, cerrahi enfeksiyon sayısız bakteri var olduğu gibi bazı durumlarda bir seçenek olmayabilir veya enfeksiyon beynin ulaşılmaz bir bölgede yer alıyorsa temizlemek zor ve zaman alabilmektedir.

Prognoz

SSS enfeksiyonları ile ilişkili ölüm oranı %10-40 arasında değişmektedir. Durumdan urtulabilen bazı hastalarda kısmi felç, konuşma problemleri, ya da epileptik nöbetler SSS enfeksiyonu sonrası karşılaşılmaktadır. Hızlı teşhis ve tedavi iyi prognoz için önemlidir. İstemli tıbbi müdahale ile birey tamamen iyileşebilir.

Korunma

Benzer sinüs veya orta kulak enfeksiyonları gibi önceden varolan enfeksiyonların tedavisi SSS enfeksiyonlarını bazı durumlarda engelleyebilir. Bazı SSS enfeksiyonları bilinmeyen kökenli olduğundan hepsi önlenemeyebilir.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN