post-img

Tetik nokta enjeksiyonları, kas tetik nokta varlığı ile karakterizedir, son derece ağrılı bölgeleri tedavi etmek için kullanılır. Bir tetik nokta, kasta bir travmatize olmuş alandır. Kas sıkışması ve ya bir düğüm, gergin bant gibi ağrı tarifi ile hissedilir ve derin basınç veya palpasyonda hassasiyet oluşur. Bu tetikleyici noktalar vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilir, ancak en yaygın olanlar boyun, omuz ve bel bölgesinde gelişir.

Tetik nokta ve blok tuzak çevresindeki sinirler tahriş ve ağrılı, başka bir bölgede esas noktaya yakınlığı ile hassasiyeti artar ve yoğun ağrılı hisseiyata neden olur. Çoklu tetik nokta sevk ağrı örtüşen alanları olabilir. Tetik nokta varlığı birincil kas veya travmaya bağlı bir sorun olabilir. Skar dokusu oluşumu, fibromiyalji, ameliyat ve diğer birçok şebeplere bağlı olabilir.

Prosedür

Tetik nokta enjeksiyonları uygulamaları için basit prosedürler vardır. Hekim hastanın ağrı tetikleyici noktalarını belirlemek için ağrılı alanı inceler. Cilt temizliği sonrasında, küçük bir iğne tetik noktasına girilir. Enjeksiyon birkaç saniye sürer, bir seğirme veya hafif ağrıya neden olabilir. Birkaç dakika içinde ağrıda azalma hissedilir.

Uygulama Sonrası

Birden fazla iğne uygulaması gerektiğinde hasta biraz acı hissedebilir, bu durumdan buz paketi veya masaj ile kurtulmak mümkündür. Lokal anestezik uygulamasında uyuşma yaklaşık bir saat kadar sürebilir. Önemle prosedürü izleyerek birkaç gün buz, masaj ve germe egzersizleri önerilir.

Komplikasyonlar

Bu arada, uzak ihtimal olmakla birlikte, göğüs kafesi yakınındaki, akciğer veya plevra (akciğerde çevreleyen membran) delinme, kanama, bunlarla enfeksiyona sınırlı değildir, ağrıyı hafifletmek veya ağrı artış için olabilir. Nefes darlığı, nefes almada abartılı sıklaşma, kızarıklık, ateş gibi komplikasyonlar gelişirse mutlaka doktorunuz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN