post-img

PERONEAL SİNİR TUZAK NÖROPATİSİ NEDİR?

Bu sinir dizin hemen altında bacağın üst kısmından geçip bacağın önünden aşağı iver dizin hemen altında bacağın üstünde geçtiği olukta sıkışır. Bu sinir siyatik sinirin bir dalıdır. Siyatik sinir kaba etin altından uyluğun altından devam eder ve dizin arkasında iki dala ayrılır bunlar: peroneal ve tibial sinirdir. Bu sinir ayak bileğinin ve baş parmağın kendinize çekilmesini hareketini yaptırtır. Aynı zamanda da başparmak ve çevresindeki duyunun hissedilmesini de bu sinir sağlar.

BU HASTALIĞA NE SEBEP OLUR?

 • Sinirin etrafındaki ligamentin kalınlaşması.
 • Dizin arkasındaki kasların kalınlaşması.
 • Akromegali veya diyabet gibi hormonsal hastalıklar.
 • Sinirin devamlı veya akut travmaya maruz kalması
 • Bazen spesifik bir neden bulunamaz.

HASTALIK NASIL ANLAŞILIR?

Şikayetler aniden veya yavaş bir şekilde başlayabilir. İlk şikayet ayaktaki güçsüzlüktür sanki ayak yere takılıyormuş gibi olur. Kuvvetsizlik giderek artar ve uyuşukluk başlar.

TEŞHİS NASIL KONULUR?

Aile hekimi genellikle tanıyı koyar ve gerekli tetkikleri ister. Bu tanı düşünüldüğünde hasta genellikle EMG testi yapılır. Bu test ile özel elektriksel bir testtir bacağa giden peroneal sinirin sinir iletim çalışması yapılır ve EMG ile elektriksel altivitenin kaslarda yaptığı değişiklik ölçülerek bir sonuç çıkarılır. Bu testi nöroloji uzmanı yapar. Burada bunu yapan kişinin EMG konusunda tecrübeli olması önemlidir. Benzer bulgular bazı hastalıklarda da görülür.

L4-5 disk hernisi (bel fıtığı) L5 sinir kökünü sıkıştırarak bu bulguları verebilir. Pelvisde veya uyluk arkasında siyatik sinirin sıkışmasına bağlı olarak ta bu şikayetler olabilir.

TEDAVİ NASIL YAPILIR?

Eğer yavaş bir şekilde ilerliyor ve kişi bu olayı artıracak bir şey yapıyorsa o zaman bunu yapmayı durdurmalıdır. Sık olarak yapılan işlem bandaj yada sinirin üzerine yüklenerek istirahat etme sebep olarak görülür. Enflamasyonu giderici ilaçlar kısa süreli yardımcı olabilir. Fizik tedavi ve bacak egzersizleri bazen yardımcı olabilir. Eğer şikayetler ileri düzeyde değilse beklenebilir genellikle bir ay kadar beklenebilir.eğer güç kaybı tam ve EMG destekliyorsa beklemek yerine cerrahi tedaviyi öncelikli düşünmeliyiz.

AMELİYAT NASIL YAPILIR?

En sık yapılan ameliyat peroneal sinirin dekompresyonudur. Genellikle lokal anestezi altında yapılabilir. Genellikle günlük ameliyattır hasta ameliyattan sonra gidebilir.

NAVİGASYON

NÖROLOJİK REHABİLİTASYON

BEYİN

PERİFERİK SİNİR

OMURİLİK

AĞRI/ENJEKSİYON UYGULAMA

CERRAHİ UYGULAMALAR

NÜKLEER TIP

DİĞER TEDAVİLER

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN

 • Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  Anatomi & Nöroanatomi Uzmanı

  DR. ZEHRA AKGÜN

 • Beyin, Omurilik, Sinir Ameliyatları

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

  DOÇ. DR. HAKAN KAYALI

 • Mikrocerrahi ile Bel ve Boyun Fıtıkları Ameliyatları

  Bel ve Boyun Fıtıkları

  YARD. DOÇ. DR. MUSTAFA AKGÜN